ppp 2

Burmistrz Miasta Kętrzyn zaprasza na uroczystość upamiętniającą 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, która odbędzie się 27 września 2014 roku.

Program uroczystości:

18:00 – Msza święta w Bazylice św. Jerzego

19:00 – Złożenie kwiatów pod pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 -1956
-Plac Armii Krajowej

19:15 – Historia Polskiego państwa Podziemnego – pokaz multimedialny

-Plac Armii Krajowej

 

19:30 – Koncert pieśni patriotycznych
-chóru Bel Canto pod kierunkiem Jana Połowiniuka
– Plac Armii Krajowej

Imprezy towarzyszące:

30 września 2014 r. godz. 17:00
– Czytelnia dla dzieci i młodzieży MBP
w Kętrzynie

„Żołnierze wyklęci” – prelekcja połączona z prezentacją multimedialną – prof. dr hab. Norbert Kasparek (UWM) oraz mgr Sebastian Nowakowski (UWM)

17 października 2014 r. godz. 12:00
– Muzeum im. W. Kętrzyńskiego, sala III p. kętrzyńskiego Zamku
„Polska Walcząca” – wystawa z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej

 

Polskie Państwo Podziemne

Polskie Państwo Podziemne było fundamentem na skalę światową i jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem w dziejach antyhitlerowskiego ruchu oporu w Europie.

Pomimo zajęcia i okupowania terytorium Polski przez Niemców i Rosjan, oraz bezwzględnego terroru wprowadzonego przez okupantów, w kraju funkcjonowały wszystkie państwowe organa, zarówno cywilne, jak i wojskowe. Działało państwo podziemne posiadające konstytucyjne organa: administrację – Delegatura Rządu RP na Kraj, sądownictwo, siły zbrojne – Armia Krajowa, parlament – Polityczny Komitet Porozumiewawczy, Rada jedności Narodowej.

Jego struktury podlegały bezpośrednio legalnym władzom II Rzeczypospolitej, przebywającym czasowo na uchodźstwie poza granicami kraju, stanowiły więc ustrojowo legalne ramię suwerennych w świetle prawa międzynarodowego władz II Rzeczypospolitej, zapewniały konstytucyjną ciągłość działalności państwa polskiego na jego własnym terytorium. Konspiracyjne władze zajęły się również organizacją i wspomaganiem różnych dziedzin życia publicznego, które były zakazane przez Niemców, takimi jak szkolnictwo, kultura i nauka czy opieka społeczna.