plakat-styczen-akademia

Muzeum im Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie serdecznie zaprasza na cykl spotkań pt. ,,Akademia 660-lecia” każda z dwunastu prezentacji będzie dotyczyć jednego z zabytków przechowywanych w zbiorach Muzeum. Wszystkie spotkania, oprócz pierwszego, odbywać się będą w drugi piątek miesiąca. Pierwsze seminarium odbędzie się 27.01 o godz. 17.00 w Muzeum w Kętrzynie.

Obchodzona w bieżącym roku 660-ta rocznica nadania praw miejskich skłania do refleksji nad historią „miasta zwanego Rastenburg”. Jest to także doskonała okazja, aby historię tego miasta przybliżyć współczesnym mieszkańcom Kętrzyna. Mamy nadzieję, że przygotowana przez Muzeum Akademia 660-lecia stanie się miejscem spotkań wszystkich zainteresowanych przeszłością naszego miasta.

Akademia 660-lecia to cykl spotkań z historią miasta i jego zabytkami. Motywem przewodnim każdego z dwunastu seminariów naszej Akademii będzie jeden z zabytków przechowywanych w zbiorach Muzeum. Oprócz prezentacji zabytku przygotowane będą krótkie prezentacje na tematy związane z eksponatem. Chcemy w ten sposób pokazać mniej znane historie z życia dawnego Rastenburga. Wszystkie spotkania, oprócz pierwszego, odbywać się będą w drugi piątek miesiąca. Zdajemy sobie sprawę z tego, że podczas dwunastu spotkań nie wyczerpiemy wszystkich tematów związanych z historią naszego miasta. Mamy jednak nadzieję, że propozycja nasza przyczyni się do większego zainteresowania Kętrzynem, jego zabytkami, historią ludzi, którzy kształtowali oblicze miasta nad Gubrem. W przyszłości planujemy wydanie tych opowieści w formie książkowej. Będzie to jeszcze jedna okazja do zapoznania się z tajemnicami  przeszłości miasta i jego mieszkańców.

W 1546 r. książę Albrecht Hohenzollern założył w Rastenburgu szkołę, która miała przygotowywać uczniów do studiów na uniwersytecie w Królewcu. Jednym z absolwentów Gimnazjum księcia Albrechta był patron miasta Wojciech Kętrzyński. W zbiorach naszego Muzeum, wśród eksponatów związanych z historią tej szkoły zwraca uwagę sztandar ufundowany z okazji 350. rocznicy powstania Gimnazjum.