opera lwow

Kętrzyńskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza wszystkich miłośników baletu i nie tylko na spektakl baletowy  „KRÓLEWNA ŚNIEŻKA” w wykonaniu artystów Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu  im. Salomei Kruszelnickiej razem  z Międzynarodowym Teatrem Baletu “Premierа”.To niezwykłe wydarzenie będzie miało miejsce w scenerii kętrzyńskiego amfiteatru już  4 czerwca o godz.20.00 – WSTĘP WOLNY!!!!!
Balet w dwóch aktach
•  Choreografia: Arthur Saint-Leon
•  Libretto: Sergey Kachura, Nadiya Kiptilova
•  Baletmistrzowie inscenizacji: Sergey Kachura, Paweł Stalinsky
•  Artyści inscenizacji: artysta ludowy Ukrainy Jarosław Bryń
•  Reżyseria obrazu cyfrowego: Sergey Garmash
•  Kostiumy: Joanna Malecka
Libretto:
Dawno, dawno temu… za górami, za lasami leżała piękna kraina. Rządzili nią Król i Królowa. Ich rządy były sprawiedliwe. W Królestwie poddani kochali ich ale…  do pełni szczęścia brakowało im dziecka. Długo na nie czekali aż wreszcie nadszedł upragniony moment i Królowa powiła córeczkę. Dziewczynka była niezwykłej urody… włosy miała czarne jak heban, oczy niebieskie jak niebo, usta czerwone jak krew a cerę białą jak śnieg dlatego nazwano ją Śnieżką. Szczęście w królestwie nie trwało zbyt długo. Królowa zmarła a Król
pod wpływem czarów pięknej wiedźmy ożenił się z nią. Nowa Królowa miała tylko jeden cel… a właściwie dwa … pozbyć się Śnieżki, która rosła piękniejąc z dnia na dzień i jej ojca – Króla.

Prolog
W sekretnym, najciemniejszym z zamkowych  pokoi, zła królowa skrywa swą tajemnicę – czarodziejskie lustro. Codziennie zła wiedźma pytała: „Lustereczko, powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w  świecie?” a zwierciadło odpowiadało – Tyś, Królowo” . Trwało to do czasu…Mijały lata. Śnieżka stała się piękną młodą królewną. Jej uroda wzbudzała ogromną zazdrość Królowej-macochy. Pewnego dnia królowa usłyszała: Jesteś Królowo piękna jak gwiazda na niebie ale… Śnieżka jest tysiąc razy piękniejsza od ciebie. Macocha wpadła w furię.
AKT I
Bal z okazji urodzin Królewny. Wśród gości pojawia się  Królewicz. Gdy tylko ujrzał Śnieżkę pokochał ją miłością od pierwszego wejrzenia. W czarodziejskim zwierciadle Królowa Macocha ujrzała jednak tę scenę a zazdrosna coraz bardziej o urodę Śnieżki, postanawia na zawsze pozbyć się pięknej pasierbicy. Tym sposobem Wiedźma chce pozostać najpiękniejszą na świecie. Rozwścieczona wzywa Myśliwego, wręcza mu sztylet i nakazuje zgładzić Śnieżkę.
Odsłona 1
Myśliwy, choć wzdraga się przed spełnieniem strasznego rozkazu boi się Wiedźmy i   prowadzi Śnieżkę  posłusznie do lasu. W ostatniej chwili, wzruszony prośbą Dziewczyny która wzrastała na jego oczach, lituje się nad jej losem i puszcza ją wolno. Śnieżka nie może powrócić na królewski zamek, wędruje samotnie tajemniczym, groźnym lasem. Nadchodzi noc i straszliwa burza. Na zamku Królowa tryumfuje, nieświadoma, że Myśliwy nie spełnił jej rozkazu. Ucichła nocna burza. Znużona Śnieżka zasnęła w głębokim lesie. Nastał świt. Do śpiącej Śnieżki podchodzą przyjazne zwierzęta rozpoznając w niej dobrą dziewczynę która opiekowała się nimi. Rozpoczyna się wspólna zabawa a potem droga w głąb tajemniczego lasu.

Odsłona 2
Z oddali nadchodzi 7 Krasnoludków, powracających z pracy w kopalni diamentów. Lecz do ich domku, podprowadzona przez zwierzęta, wcześniej dotarła Śnieżka, która natychmiast zabrała się do porządków a potem, utrudzona, zasnęła, pożegnana przez swych leśnych przyjaciół. Przybyły Krasnoludki: co to, ktoś wszedł do ich domku i śpi? Któż to jest? Śnieżka budzi się i opowiada swą historię. Jej słowa o sierocym losie bardzo wzruszyła Krasnali – nawet Gburek, choć jako ostatni, uległ czarowi Śnieżki Pewnego razu, podczas srogiej zimy, kiedy sypały się płatki śniegu jak pierze z  rozprutej pierzyny, siedziała królowa przy oknie o ramach z czarnego hebanu i szyła. Tak szyjąc i patrząc na śnieg ukłuła się w palec i  trzy krople krwi upadły w śnieg. A ponieważ czerwona krew cudnie wyglądała na białym śniegu, królowa pomyślała sobie: „Chciałabym mieć dziecko białe jak śnieg, rumiane jak krew i o włosach czarnych jak heban”. Wkrótce potem królowa powiła dziewczynkę białą jak śnieg, rumianą jak krew i o włosach czarnych jak heban. Nazwano ją Śnieżką.
AKT II
Śnieżka co dnia, po obudzeniu Krasnoludków wyprawia ich do pracy, a potem zabiera się do porządków i zajęć domowych. Zła Królowa z odbicia w czarodziejskim zwierciadle wie już gdzie Śnieżka przebywa. Postanawia wyprawić się do domku Krasnoludków, by ja podstępnie zgładzić podając jej zatrute jabłko. Zła Królowa przebrana za żebraczkę zapukała do drzwi i poprosiła o kubek wody. Śnieżka nie rozpoznała w utrudzonej staruszce mściwej macochy i podała jej kubek orzeźwiającej wody. Przyjęła też w zamian jabłko, lecz już pierwszy kęs spowodował, że osunęła się na ziemię. Nie żyje! Lamentują zwierzęta i Krasnoludki po powrocie z pracy. Królowa i jej orszak triumfują.
Odsłona 1
Nie żyje! …Nie żyje …piękna i dobra Śnieżka. Trwa żałoba. Tym czasem nadchodzi Królewicz który dowiedział się od Leśniczego o niecnym postępku Królowej i ma nadzieję zobaczyć ukochaną żywą po wielu dniach poszukiwań. Cieszy się , że  nareszcie ją odnalazł. Widząc martwą Śnieżkę popada w rozpacz , lecz postanawia pocałować Ukochaną . Zły czar pryska a miłość zwycięża – Śnieżka ożywa!
Królewicz zabiera ją do zamku.Biada ci zła Królowo !!!
Odsłona 2
W pałacu radosne wydarzenie – Wesele Królewny Śnieżki i Królewicza. Na weselu są wszyscy przyjaciele nawet Krasnoludki i Zwierzęta. Panuje radość i szczęście a zła Królowa ginie z własnej złości…

W obsadzie m.in.:
Soliści:
Książę – Sergiej Kczura
Królewna Śnieżka  – Wiktoria Tkacz
Zła Królowa – Nadia Kiptiłowa
Nietoperz – Rościsław Ronskij
Kronikarz – Jana Cołowiowa
Leśniczy – Rusłan Talipow

Krasnoludki :
Mędrek – Stiepan Basaj
Gburek – Jarosław Bas
Apsik – Rusłan Dinia
Wesołek – Andrzej Matwiw