sputnikmaly„Sputnik nad Polską” to kolejna ,już 7 edycja festiwalu którego celem jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Do współorganizacji festiwalu przystąpiło już 40 polskich miast . W jego trakcie pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów czy filmy dla dzieci. Zapraszamy do Kina Gwiazda na 7 edycję Festiwalu „Sputnik nad Polską” 13-19 marca. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina.

Program:

Replika 7. Festiwalu Filmów Rosyjskich – Sputnik nad Polską
Kętrzyn – Kino „Gwiazda” – 13-19.03.2014

13 marca, czwartek, godz. 16.00

 • uroczyste otwarcie Festiwalu
 • wręczenie tytułu: Honorowy Obywatel Miasta Kętrzyna Panu Siergiejowi Lutarewiczowi – Merowi Miasta Svietłyj
 • występ artystów z miasta partnerskiego Svietłyj
 • podpisanie umowy o współpracy pomiędzy szkołami z Kętrzyna i Svietłego
 • otwarcie wystawy plastycznej artystów ze Svietłego
 • „ŻYĆ”, reż. Wasilij Sigariew, 2012, 120 min
  Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?


14 marca, piątek
, godz. 16.00

 • Spotkanie z Martą Sziłajtis-Obiegło – kapitanem jachtowym
  Spotkanie z najmłodszą Polką, która samotnie opłynęła świat w Kętrzyńskim Kinie „Gwiazda” 14 marca o godz.16.00, wstęp wolny.20 kwietnia 2009 kapitan Marta Sziłajtis-Obiegło wpłynęła do mariny w Puerto La Cruz w Wenezueli kończąc swój samotny rejs dookoła świata. Rejs rozpoczął się w tym samym porcie 27 kwietnia 2008 i trwał 358 dni. Młoda żeglarka przepłynęła łącznie ponad dwadzieścia pięć tysięcy mil i zatrzymała się w 19 portach w 11 krajach. Trasa rejsu prowadziła z Wenezueli przez Morze Karaibskie, Kanał Panamski, Pacyfik, Północną Australię, Ocean Indyjski i Południowy Atlantyk. Po drodze odwiedziła Panamę, Wyspy Galapagos, Polinezje Francuską, Wyspy Tonga, Vanuatu, Australię, Wyspy Kokosowe, Mauritius, Afrykę Południową, Wyspę Świętej Heleny i Brazylię. Marta Sziłajtis jak nikt inny w Polsce zna rejon północnej Karelii, w tym przede wszystkim wodne szlaki śródlądowe Rosji, od Sankt Petersburga aż po Archangielsk. Zdjęcia, jakie udało jej się przywieść z trzech dotychczasowych rejsów to unikalny materiał tych rejonów Europy, które wciąż jeszcze czekają nieodkryte na podróżników czy zwykłych turystów. Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z wyjątkową kobietą ,kapitan Martą Sziłajtis – Obiegło w Kętrzyńskim Centrum Kultury  w ramach imprez towarzyszących Festiwalowi Filmów Rosyjskich SPUTNIK NAD POLSKĄ.
 •  „ELENA”, reż. Andriej Zwiagincew, 2011, 109 min
  Bohaterami filmu są Władimir i Elena – małżeństwo, które mieszka w luksusowym apartamencie w Moskwie. Tworzą szczególnego rodzaju układ: pobrali się w późnym wieku i mimo, że pochodzą z różnych środowisk, starają się nie zauważać różnic, jakie ich dzielą. Żyją razem, choć obok siebie. Elena jest z zawodu pielęgniarką i troszczy się o Władimira. Ten jednak ma spory majątek, który Elena chciałaby wykorzystać. Jej bezrobotny syn jest na zasiłku, a wnuka trzeba wykupić od wojska. Władimir ma jednak inne plany, więc bogobojna Elena, podejmuje tragiczną w skutkach decyzję, która na zawsze odmieni życie zarówno jej samej, jak i jej rodziny.


15 marca, sobota, godz, 17.00

 • Koncert piosenek rosyjskich w wykonaniu Aleksandry Degórskiej i Katarzyny Ścibek
  Aleksandra Degórska, rozpoczęła swoją muzyczną przygodę od wygrania programu  ,,Od przedszkola do Opola”. Jest absolwentką Szkoły Muzycznej I- stopnia, sama komponuje piosenki, pisze wiersze oraz teksty piosenek. Obecnie studiuje w Warszawie na Uniwersytecie Warszawskim. Śpiewa w Chórze Akademickim oraz występuje w Teatrze Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego. Zagrała w filmie ,,Listy do M” i serialu ,,Sędzia Wesołowska”. Aleksandra  zdobyła wyróżnienie w europejskim finale międzynarodowego konkursu młodych wykonawców muzyki pop ,,New Wave” w Rydze na Łotwie.
  Katarzyna Ścibek w 2001 roku wystąpiła w programie  ” Od przedszkola do Opola” z niekwestionowaną gwiazdą polskiej sceny muzycznej- Beatą Kozidrak . W 2006 r brała udział w Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Warszawie  i licznych festiwalach piosenki dziecięcej ,a z czasem młodzieżowej. Jako znakomita solistka  poezji śpiewanej koncertowała w wielu miastach Polski.
 • „SZCZĘŚLIWI LUDZIE”, reż. Dmitrij Wasiukow, 2008, 90 min
  W dokumencie przedstawione jest życie prawdziwych myśliwych, wędkarzy i zwykłych mieszkańców wioski. Reżyser Dmitrij Wasiukow, za pomocą kadrów filmowych, ukazuje swoją miłość do tajgi. Tytuł filmu „Szczęśliwi ludzie” nie ma ukrytego znaczenia. Bohaterowie filmu to naprawdę szczęśliwi i spełnieni ludzie. Grupa kinematografów z Moskwy spędziła z bohaterami filmu cały rok, aby pokazać całe piękno i prawdziwe życie w syberyjskich wioskach. Kto widział chociaż fragment życia „szczęśliwych ludzi”, na pewno się zgodzi, że to wyjątkowy film.


16 marca, niedziela, godz. 17.00

 • Koncert Laureatów I Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Kętrzyn 2014
 •  „TULPAN”, reż. Siergiej  Dworcowoj, 2010, 100 min
  Szczęścia szuka Asa, młody marynarz, który po ukończonej służbie wojskowej wraca w rodzinne strony. Mieszka kątem u siostry Samal, choć jej mąż, milczący pasterz Ondas, z trudem akceptuje obecność chłopaka. Asa chce wiele: chce samodzielności, własnego domu, stada owiec, wielbłądów, ale także – komfortowego życia, jakie zna z kolorowych magazynów, baterii słonecznych na jurcie, motocykla, którym objeżdżałby codziennie swoje “ranczo”. Tymczasem, aby zdobyć stado i móc zapewnić sobie byt, Asa musi najpierw znaleźć żonę. A to nie jest wcale takie proste. Jedyną szansą Asy jest dziewczyna o rzadkim imieniu Tulpan. Jak się okazuje, nie tylko Asa ma marzenia. Tajemnicza Tulpan odtrąca zaloty, za pretekst podając odstające uszy marynarza.


17 marca, poniedziałek, godz. 18.00

 • „SYBERIA. MONAMOUR”, reż. Sława Ross, 2011, 102 min
  Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka – jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki.


18 marca, wtorek, godz. 18.00

 • „WUJASZEK WANIA”, reż. Andriej Konczałowski, 1970, 104 min
  Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną Heleną przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny, dr Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora, Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów                   i tłumionych namiętności dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji… Film Andrieja Konczałowskiego należy do żelaznej klasyki kina radzieckiego i jest najwybitniejszą adaptacją Czechowa na ekranie.

19 marca, środa, godz. 18.00

 • „CÓRKA”, reż. Natalia Nazarowa, Aleksandr Kasatkin, 2012, 110 min.
  Inna mieszka ze swoim tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą. Niestety wkrótce nastolatka ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana przez zabójcę.