operetkamalyIrina Zhytynska – koncert „Hity muzyki klasycznej – najpiękniejsze arie operowe i pieśni”, serdecznie zapraszamy 2 października o godz. 19.00 na koncert utalentowanej mezzosopranistki do sali kinowo- widowiskowej kina „Gwiazda”. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina od godz. 14-21.00. Irina Zhytynska urodziła się w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie. W wieku 7 lat
rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Ukończyła Szkołę Muzyczną im. D. Sichynskiego (2002) oraz Narodową Akademię Muzyczną im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie (2007) pod kierunkiem prof. N. Kurina. Swoje umiejętności doskonaliła również na studiach podyplomowych prowadzonych przez O. Dyachenko. Aktualnie jej pedagogiem wokalnym jest Jolanta Żmurko.
Udział w konkursach:
– 2003: laureatka narodowego konkursu „The new names of Ukraine”
– 2004: laureatka Międzynarodowego Konkursu „Art of the XXI century”
(trzecia nagroda)
– 2006: laureatka Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Śpiewaków im. A.
Solovyanenki (druga nagroda)
Repertuar operowy:
– Czajkowski: „Eugeniusz Oniegin” (Olga)
– Gounod: „Faust” (Siebel)
– Rimski-Korsakow: „Carska narzeczona” (Lubasza)
– Bizet: „Carmen” (Carmen)
– Verdi: „Rigoletto” (Magdalena), „Nabucco” (Fenena), „Otello” (Emilia)
– Purcell: „Dydona i Eneasz” (Wiedźma)
– Mozart: „Czarodziejski flet” (Papagena), „Wesele Figara” (Cherubin), „Cosi
fan tutte” (Dorabella), „Don Giovanni” (Zerlina)
– Massenet: „Werther” (Charlotte)
– Musorgski: „Borys Godunow” (Maryna Mniszek, Karczmarka)
– Borodin: „Kniaź Igor” (Konczakówna)
– Saint-Saëns: „Samson i Dalila” (Dalila)
-Prokofiev: „Milosc do trzech pomaranczy” (Klarice)
Repertuar oratoryjny:
– Vivaldi: „Gloria”
– Bruckner: „Te Deum”
– Mendelssohn: „Illia”
– Beethoven: „Msza C-dur”
– de Falla: „El amor brujo”
Artystka jeszcze podczas studiów zadebiutowała w Ukraińskiej Operze
Narodowej w Kijowie partią Olgi w „Eugeniuszu Onieginie” (2006). W Operze
Wrocławskiej, której solistką jest do dziś, zaśpiewała partię Magdaleny w spektaklu „Rigoletto” (2007). W grudniu 2008 r. zadebiutowała w Teatro Real w Madrycie, gdzie wykonała partię Žofki w cyklu pieśni L. Janáčka „Zapiski tego, który zniknął” (w tej inscenizacji artystka wystąpiła również w Teatro la Maestranza w Sewilli oraz Teatro Arriaga w Bilbao). W październiku 2009 po raz pierwszy wystąpiła w warszawskim Teatrze Wielkim Operze Narodowej jako Karczmarka w „Borysie Godunowie” M. Musorgskiego. W kwietniu 2010 zadebiutowała w Teatrze Wielkim Operze Poznańskiej w „Wertherze” J. Masseneta, w którym wykonywała partię Charlotty. W kwietniu 2010 zaśpiewała Olgę („Eugeniusz Oniegin”) w Teatro ABAO-OLBE w Bilbao. Tę partię wykonała również gościnnie w maju 2013 r. w turyńskim Teatro Reggio. Do Hiszpanii powróciła w październiku 2013 – w Bilbao u boku Leo Nucciego zaśpiewała Magdalenę („Rigoletto”). Dwa miesiące później wystąpiła w „Jolancie” P. Czajkowskiego realizowanej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej przez Mariusza Trelińskiego i Valerego Gergieva.Artystka pracowała z wieloma znanymi dyrygentami (m.in. Gianandrea Noseda, Jari Hämäläinen, Miguel Ángel Gómez Martínez, Chikara Imamura, Keri-Lynn Wilson, Roberto Tolomelli, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Roman Kofman, Wojciech Rajski, Ewa Michnik, Evgeny Volynski) oraz reżyserami (m.in. Michał Znaniecki, Mariusz Treliński, Ignacio Garcia i Kasper Holten).