Mazurskie Święto Kaszy mały

MAZURSKIE ŚWIĘTO KASZY

16 lipca 2016, AMFITEATR UL.M.KAJKI 2 KĘTRZYN

16 lipca w kętrzyńskim Amfiteatrze odbędzie się „Mazurskie Święto Kaszy”. Celem imprezy jest propagowanie, kultywowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla. Święto zagości w Kętrzynie po raz pierwszy.

Warmia, Mazury i Powiśle to kraina nie tylko tysiąca jezior, ale i tysiąca tradycji, smaków i zapachów. Wielokulturowość, wielonarodowość oraz wielowyznaniowość regionu  stworzyły bogatą i różnorodną tradycję kulinarną. „Mazurskie Święto kaszy” to doskonały pomysł na bliższe zapoznanie się z tematyką kulinarną  oraz spędzenie wolnego czasu i podjęcie nowych wyzwań.

O godz. 16.00 imprezę rozpocznie i poprowadzi Grzegorz Janiszewski uczestnik programu kulinarnego „Ugotowani”. Na publiczność czekać będą interesujące zadania, kulinarne wyzwania i możliwość przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody.

NAJLEPSZA POTRAWA Z KASZY

Już o godz. 16.30 restauratorzy z Kętrzyna i Barcian zmierzą się w konkursie kulinarnym na „Najlepszą potrawę z kaszy” o puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W kulinarne szranki staną ze sobą Kucharze z czterech Restauracji: City Club Kręgielnia & Restauracja z Kętrzyna, Feniks Restauracja z Barcian, Kardamon Restauracja z Kętrzyna oraz Zajazd pod Zamkiem z Kętrzyna.

WIELKI TURNIEJ KULINARNY 

„Mazurskie Święto Kaszy” to również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych w Wielkim Turnieju Kulinarnym o Złoty Fartuch Burmistrza Miasta Kętrzyn. Gotowanie odbędzie się pod czujnym okiem profesjonalistów z programu „MasterChef” – Mariusza Szweda i Diany Volkhovej. Uczestnikami Turnieju będą osoby wyłonione na łamach gazety Nasze Miasto Kętrzyn.pl.

GOTOWANIE NA WIELKIEJ PATELNI

W programie nie zabraknie także wspólnej kulinarnej zabawy, jaką będzie gotowanie na wielkiej patelni. Na oczach publiczności zostanie przygotowany i rozdany do degustacji Gulasz z Kaszą. Będzie można także spróbować tradycyjnego krupnika przygotowanego przez Harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Hufca w Kętrzynie.

KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

„Mazurskie Święto Kaszy” to także Kiermasz Zdrowej Żywności. Swoje wyroby zaprezentują lokalni przetwórcy żywności. Będzie to okazja do zakupu i degustacji wysokiej jakości, regionalnych produktów.

RUDI SCHUBERTH – GWIAZDĄ WIECZORU

Wieczór umilą Państwu występy Mazurskiej Kosaczewiny i Wilkołęku. Natomiast gwiazdą wieczornego koncertu będzie Rudi Schuberth.

„Mazurskie Święto Kaszy” organizowane jest przez Gminę Miejską Kętrzyn oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury natomiast współorganizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Lokalna Grupa Działania Barcja, Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska Hufiec Kętrzyn. Wsparcia finansowego udzieliły firmy MTI-Furninova Polska, Melvit, FolFlex, „MAJONEZY” Spółdzielnia Pracy Produkcyjno-Handlowa, Prakter, Studio Projektowania Wnętrz Al.-Projekt, Wyrób Opakowań z Tektury Anna Kamińska oraz Anitech. Patronat Medialny objęło Radio Olsztyn, Kętrzyńska Telewizja Kablowa oraz gazeta Nasze Miasto Kętrzyn.pl.

Pod adresami www.kck.ketrzyn.pl, www.it.ketrzyn.pl, www.nmketrzyn.pl oraz www.miastoketrzyn.pl  można znaleźć szczegółowe informacje o „Mazurskim Święcie Kaszy”.

 Program:

  • Konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę z kaszy” dla restauratorów z Gminy Kętrzyn o puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Wielki Turniej Kulinarny z udziałem uczestników MasterChef – Mariusza Szweda i Diany Volkhovej o Złoty Fartuch Burmistrza Miasta Kętrzyn
  • Gotowanie na wielkiej patelni i degustacja Gulaszu z Kaszą
  • Kiermasz Zdrowej Żywności
  • Występy artystyczne: Mazurska Kosaczewina, Wilkołek
  • Gwiazdą wieczornego koncertu będzie Rudi Schuberth

Wstęp na imprezę jest bezpłatny.