wystawa batikuOpowieści woskiem pachnące”
wystawa batiku Iwony Pawłowiczki
Odkąd pamięta jej zainteresowania skupiają się głównie wokół sztuki, zarówno w jej wymiarze teoretycznym, jak i w praktyce. Każdą wolną chwilę stara się poświęcić własnym próbom twórczym. Najbliższą jej formą ekspresji jest malarstwo, szczególnie abstrakcyjne oraz dekoracyjne. O umiłowanym malarstwie mówi, że jest dla każdego. W jej odczuciu i wbrew przekonaniu, z którym często się spotyka, uważa, iż na malarstwie, podobnie jak na innych sztukach, nie trzeba się wcale znać by móc się po prostu zachwycić… Wystarcz chcieć się z nim spotkać, udostępnić mu choćby niewielką przestrzeń we własnym sercu i pozwolić na to, by do nas przemawiało…
“Opowieści woskiem pachnące” to zbiór kompozycji wykonanych w technice batiku. Powstały w latach 2011-2013 cykl prac jest bardzo subiektywną próbą malarskiego zinterpretowania, często pojawiającego się w twórczości artystycznej, motywu pór roku. Inspiracją do jego powstania były osobiste przemyślenia, odczucia i doznania, płynące z obserwacji otaczającej natury oraz wspomnienia obrazów i emocji, jakich te spotkania z naturą dostarczyły.

Batik jest techniką ręcznego zdobienia m. in. tkanin, polegająca na naprzemiennym wykonywaniu wzorów roztopionym woskiem (miejsc na tkaninie, które mają zostać niezabarwione) i farbowaniu jej, poprzez zanurzenie w zimnej kąpieli barwiącej; etapem końcowym wykonywania batiku jest usunięcie kolejnych warstw wosku, poprzez sprasowanie ich na biały papier; mianem batiku określa się także tkaninę wykonana tą metodą.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy Iwony Pawłowicz 14 lutego 2014 r. do Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury II p.