Linia kolejowa Kętrzyn-Węgorzewo (sezonowa)

Linia kolejowa, która łączy Kętrzyn z Węgorzewem (linia nr 259) została oddana do użytku w 1907 r. Jeszcze przed pierwszą wojną światową kursowały po niej 4 pary pociągów pasażerskich. Później (1917 r.) rozpoczęto jej przebudowę na linię dwutorową, jednak wojna przerwała powzięte inwestycje. Linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo niejednokrotnie odgrywała ważną rolę jako droga dostaw materiałów do budowy dużych inwestycji infrastrukturalnych. Już od 1911 r. była wykorzystywana przy budowie Kanału Mazurskiego. Podczas drugiej wojny światowej linie tą wykorzystano przy wznoszenia głównej siedziby Hitlera (Wilczego Szańca), czy też przy budowie bunkrów OKH „Anna” w Memerkach. Po roku 1945 znaczenie kolei w tym rejonie znacznie zmalało. Szyny na odcinku Kętrzyn – Węgorzewo zostały wywiezione do ZSRR. Nastąpiło wówczas zahamowanie w rozwoju kolei aż do 1948 r., kiedy to położono na tym odcinku nowe tory i wznowiono połączenia kolejowe (1949). Pociągi osobowe na tej linii kursowały do 30 maja 1992 r., towarowe zaś do roku 2000. W maju 2008 r. linię kolejową przejął powiat węgorzewski. Od dnia 19 lipca 2008 r. na odcinku Kętrzyn – Węgorzewo – Kętrzyn kursuje kolej turystyczna. Dodatkową atrakcją dla turystów jest zabytkowy dworzec w Węgorzewie, gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą kolejnictwu regionu.

Obecnie linia kolejowa Kętrzyn – Węgorzewo wpisana jest do rejestru zabytków i stanowi ważną atrakcję turystyczną rejonu. Trasa liczy 33km i przebiega obok szeregu ciekawych obiektów – m.in. przez Kanał Mazurski, Mamerki, Radzieje i wreszcie Gierłoż – Wilczy Szaniec. Obecnie trasę obsługuje lokomotywa spalinowa z wagonami osobowymi.

Od ubiegłego roku (2013) działalność na mazurskiej linii kolejowej nr 259 rozpoczęła Grupa SKPL ze Zbierska (woj. wielkopolskie). W sezonie letnim prowadzony jest tu ruch turystyczny na trasie Kętrzyn – Węgorzewo, który umożliwia turystom dotarcie m.in. do wojennej kwatery głównej Adolfa Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży czy do zespołu bunkrów w Mamerkach. Pociągi kursują 3 razy dziennie. Z roku na rok inicjatywa kolejowego ruchu turystycznego na tym odcinku cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy

Dworcowa 10
11-400 Kętrzyn

www:

Strona przewoźnika – Grupa SKPL

Rozkład jazdy: