polska swiatloczula 10 2015

 

5 października do Kętrzyna po raz kolejny zawita Polska Światłoczuła. Powołany do życia przez reżyser Dorotę Kędzierzawską i operatora Arthura Reinharta projekt nawiązuje do tradycji kina objazdowego. W miejscach do których nie dociera sieć kin prezentowane są najlepsze polskie filmy. Za pomocą profesjonalnego sprzętu sale domów kultury, szkół, świetlic, skansenów zamieniają się w sale kinowe, w których publiczność ma okazję spotkać się z filmami i ich twórcami. Każdej projekcji towarzyszy spotkanie z twórcą – reżyserem, operatorem, odtwórcą głównej roli – ale także przedstawicielami innych pionów ekipy filmowej – dźwiękowcem, montażystą, kostiumografem.

Tym razem w Kętrzynie zaprezentowane zostaną filmy wybitnego animatora Witolda Giersza. Mistrz polskiej animacji, laureat nagród na prestiżowych festiwalach filmowych m. in. w Cannes, Paryżu choć zaczynał swą pracę od animacji w stylu Disneya, przez dekady tworzył filmy będące ożywieniem malarstwa. Jego najnowszy film „Signum”, który pokazany zostanie w Kętrzynie to hołd oddany pierwszym malarzom – obrazy ze skalnej groty ożywają i zamieniają się dramatyczną i ekspresyjną ucieczkę i pogoń za ofiarą. Oprócz „Signum” Polska Światłoczuła przywiezie do Kętrzyna 9 animacji Giersza.

Spotkanie odbędzie się o godzinie 13.00 5 października 2015 r. w auli gimnazjum nr. 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.