Francuskie-240x300Szanowni Państwo, przygotowaliśmy dla Was zestaw filmów legendy francuskiego kina – Jacques’a Tatiego. W ramach tego przeglądu, dostępne będą trzy filmy w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach: „Dzień świąteczny”, „Wakacje Pana Hulot” i „Mój wujaszek”.

Dzień świąteczny – godz.16:30

gatunek: Komedia
produkcja: Francja
premiera: 11 maja 1949 (świat)
reżyseria: Jacques Tati
scenariusz: Jacques Tati, Henri Marquet, René Wheeler
nagrody: 1 nagroda i 1 nominacja

Bohaterem filmu jest François – gamoniowaty listonosz, na którego usługi mieszkańcy miasteczka narzekają od dłuższego czasu. Tymczasem w Sainte-Severe odbywa się jarmark. Znajomi François upijają go i prowadzą do namiotu, w którym wyświetlany jest film dokumentalny o pracy amerykańskich listonoszy – błyskawicznie działających i wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt. Małomiasteczkowy listonosz bierze film śmiertelnie poważnie. Nie posiada wprawdzie nowoczesnego sprzętu, ale mimo wszystko stara się naśladować amerykańskich kolegów…

Wakacje Pana Hulot – godz. 18:00

gatunek: Komedia
produkcja: Francja
premiera: 25 lutego 1953 (świat)
reżyseria: Jacques Tati
scenariusz: Jacques TatiH, enri Marquet, Pierre Aubert, Jacques Lagrange
nagrody: 2 nagrody i 2 nominacje

Pan Hulot wybiera się na wakacje do cichego, nadmorskiego kurortu. Wraz z jego przybyciem kończy się spokój hotelowych gości – bo chociaż bohater nie ma złych intencji – każdy jego ruch wywołuje katastrofę… To drugi film długometrażowy Jacquesa Tatiego. Błyskotliwy, iskrzący się od wywrotowych pomysłów i zaskakujących wypadków obraz zdobył nagrodę krytyki na Festiwalu w Cannes w 1953 roku, a także paletę nagród na festiwalach w Nowym Jorku, na Kubie czy w Edynburgu.

Mój wujaszek – godz. 20:30

gatunek: Komedia
produkcja: Francja, Włochy
premiera: 10 maja 1958 (świat)
reżyseria: Jacques Tati
scenariusz: Jean L’Hôte, Jacques Lagrange, Jacques Tati

W filmie Jacques Tati przedstawił w satyrycznym świetle technicyzację codziennego życia. Tytułowy bohater przybywa do willi pana Arpel, w której zainstalowano wszelkie możliwe wynalazki. Seria gagów wywołanych przez niezgrabnego pana Hulot pokazuje, że technika może unieszczęśliwić i ubezwłasnowolnić człowieka.