iwanSerdecznie zapraszamy na retransmisje baletu “Iwan Groźny” Teatru Bolshoi, która odbędzie się 11 czerwca 2015 roku o godz. 19.00 w Kinie “Gwiazda.

Cena biletu normalnego-30 zł, ulgowego 25 zł. Bilety do nabycia w Kasie Kina “Gwiazda”

Afirmacja tańca męskiego we współczesnym balecie – wielki fresk historyczny z dziejów dawnej Rusi. Podobnie jak  w swoim sławnym „Spartakusie” Grigorowicz sięga po temat zaczerpnięty z historii, ale tym razem historii rosyjskiej z całym jej okrucieństwem, mrokiem i drapieżnością. Iwan Groźny na kartach historii jawi się jako postać niemal
nierealna w swojej grozie, zupełnie nie nadająca się na bohatera baletu. Grigorowicz udowadnia, że o wyrazistych osobowościach doskonale można opowiadać za pomocą tańca, można też sięgnąć w głąb ich psychiki, pokazać przemianę młodego władcy w bezwzględnego cara. U Grigorowicza Iwan nie jest potworem – jest człowiekiem młodym, kochającym, cierpiącym. Musi radzić sobie w otoczeniu spiskowców, którzy trują jego ukochaną żonę Anastazję. Premiera baletu odbyła się w 1975 roku, ale w naszych czasach spektakl wrócił na scenę dopiero 2012, gdy udało się rozwiązać problem praw autorskich do muzyki. Balet powstał do kompozycji Prokofiewa do filmu o Iwanie Groźnym i kompilacji innych jego utworów, do których prawa posiadają dziś spadkobiercy kompozytora.