niedzielniki-2

Warmińsko-mazurski spektakl na zamku w Kętrzynie

NIEDZIELNIKI

Widziałeś kiedyś rozłożony na rozdrożu snopek siana? A brzozę zasadzoną przy grobie? Czy wiesz, co wskazują czerwone ognie na polu? A co ma jajecznica do dobrobytu gospodarza? To tylko niektóre z wierzeń i zwyczajów praktykowanych przez nasze babki, a może i matki. Warmińsko-mazurskie obyczaje i związane z nimi legendy, olsztyńscy artyści postanowili przybliżyć mieszkańcom regionu. Stworzyli spektakl „Niedzielniki” oparty na materiałach historycznych i etnograficznych XIX-wiecznego badacza Maxa Toeppena oraz znawców kultury Warmii i Mazur z 1 poł XX wieku.

Niedzielniki to, według ludowych podań, ludzie urodzeni i ochrzczeni w niedzielę. Obdarzeni byli umiejętnością widzenia zagubionych dusz, które nie mogły trafić do grobów. Niedzielnicą jest też główna bohaterka spektaklu. – Minka staje przed swoim pierwszym poważnym zadaniem. Rusza w drogę w towarzystwie Adasia. Razem muszą rozwiązać zagadkę. W międzyczasie między młodymi rodzi się uczucie. Ale to tylko jeden z wątków. Będzie też wzruszająca opowieść o synu, „co ze szkół wrócił i ojca prostaka pouczał”
i o sprawach niezałatwionych, bo „czasu zawsze mało, by wszystko powiedzieć”
– zdradza, cytując fragmenty sztuki, reżyser Maciej Mydlak.

Mimo poważnej tematyki, spektakl został przygotowany w lekkiej konwencji musicalu detektywistycznego. Autorem ścieżki dźwiękowej jest multiinstrumentalista i wokalista Marcin Rumiński, znany między innymi z zespołów Hoboud i Shannon. Jak zapewniają twórcy, coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy estetyki Pink Floyd, ambientu,
jak i… Feliksa Nowowiejskiego. Ciekawostką jest połączenie pracy aktora w żywym planie
z lalkami. W spektaklu bowiem biorą udział aktorzy Teatru Jaracza,
Olsztyńskiego Teatru Lalek oraz studenci Studium Aktorskiego. Choreografią zajęła się Tatiana Asmołkowa, zaś scenografią Beata Akinis-Sowińska.

scenariusz i reżyseria: Maciej Mydlak
scenografia: Beata Akinis-Sowińska
muzyka: Marcin Rumiński
choreografia: Tatiana Asmołkowa

występują:
Elżbieta Grad, Anna Kosik, Karolina Spiel, Wiesława Szymańska-Niemaszek, Katarzyna Trzeszczkowska, Jarosław Cupriak, Marian Czarkowski, Piotr Dębowski, Adam Hajduczenia, Radosław Jamroż, Marcin Młynarczyk, Maciej Mydlak

14 listopada 2016  poniedziałek godz. 11 30  i 17 00
Spektakl „ Niedzielniki” reż. Maciej Mydlak
Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

bilety :
w przedsprzedaży  15 zł
w dniu spektaklu 20 zł
do nabycia w kasie muzeum

zapraszamy do składania rezerwacji pod nr telefonu 89 752 32 82