plakat wojna net

Z wielką przyjemnością przyjęliśmy informację, że Swietłana Aleksijewicz, autorka m.in reportażu “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” została laureatką tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Po raz pierwszy literacka Nagroda Nobla trafiła do rąk reportera. Aleksijewicz otrzymała ją za “polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach”. Laureatka urodziła się na Ukrainie, mieszka na Białorusi, a pisze w języku rosyjskim. Pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka.

Spektakl “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” na podstawie reportażu i książki Swietłany Aleksijewicz w reżyserii Krzysztofa Popiołka, od 28 lutego 2015 roku znajduje się w repertuarze Teatru Jaracza, natomiast w ramach Teatru Polska, 23 listopada o godz. 18.00 kętrzyńska publiczność będzie mogła go obejrzeć na deskach sceny Kętrzyńskiego Centrum Kultury.

Swietłana Aleksijewicz – tegoroczna laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury „WOJNA NIE MA W SOBIE NIC Z KOBIETY”

przekład: Jerzy Czech adaptacja: Martyna Lechman reżyseria, opracowanie muzyczne: Krzysztof Popiołek scenografia: Anna Wołoszczuk-Banasiak

Swietłana Aleksijewicz w swojej książce oddała głos kobietom, które doświadczyły okrucieństwa wojny. Ich historie są pełne smutku, bólu, wzruszeń, stawiają pytania o istotę zła, poświęcenia, ale także miłości. Krzysztof Popiołek, reżyser spektaklu, pragnie pokazać na scenie przede wszystkim autentyzm przeżyć i ekstremalnych doświadczeń:

“Co dzieje się z twarzą człowieka, który wspomina? Coś niesamowitego. Na oczach wyświetla się film, człowiek błądzi wzrokiem, podąża za widmami, nasłuchuje odgłosów, które mogłyby przecież zabrzmieć. Dlaczego nie? To wielkie szczęście, móc zaglądać wtedy ludziom w twarze. Wiedzieć, że nie ma się dostępu do wszystkiego, że część jest tylko tam, w nich, nie dla nas. Intymny proces,  z którym się skrywają.

Babcia opowiada o swoim dzieciństwie – nie mam do niego dostępu, ale mógłbym godzinami siedzieć i patrzeć, jak prowadzi przede mną swoje ciało i sadza je nad jeziorem. Jak zatapia najpierw stopy, łydki, biodra, brodę. Wszystko znajduje się gdzie indziej, jakby pod wodą. Wchodzi tam cała. Ostatnie zatapia oczy. Jeszcze długo potem jej włosy falują. A może wcale tam nie wchodzi. Może tylko siedzi i coś w niej płacze, coś wyje, coś tęskni za nią. Coś ją woła. I dobrze wiem, że naiwną rzeczą byłoby sądzić, że chce się pamiętać wszystko. Nieraz wchodzi do jeziora po czubek głowy, żeby nie pamiętać. I w tych chwilach walczy, strasznie walczy, o dobrą pamięć, tak jak walczy się o dobrą starość i pragnie się dobrej śmierci. Jak ona wtedy walczy.”

Termin: 23 listopada 2015 r. Godz. 18.00 Miejsce: Sala kinowo- widowiskowa kina „Gwiazda” w Kętrzynie Bilety w cenie 25 zł do nabycia w kasie kina „Gwiazda” codziennie w godz. 14-21.00

obsada:
Hanna Wolicka – Kobieta 1

Katarzyna Kropidłowska – Kobieta 2

Aleksandra Kolan – Kobieta 3

Ewa Pałuska – Kobieta 4

Milena Gauer – Kobieta 5

Joanna Fertacz – Kobieta 6

Alicja Kochańska – Kobieta 7

Joanna Graczyk (Studium Aktorskie) (gościnnie) – Swietłana Aleksijewicz