jaraczmalyHenrik Ibsen
„WRÓG LUDU” TEATR JARACZA
(En folkefiende)

“Wróg ludu” to dramat napisany przez Ibsena w 1882 roku, choć jego wymowa może rozświetlić wiele współczesnych nam zdarzeń na styku polityki i społeczeństwa, władzy i jednostki. Sztuka zaczyna się jak dobry tekst antymodernizacyjny, choć z ducha: pozytywistyczny.
Oto główny bohater, doktor Stockmann, odkrywa, że działające w mały mieście uzdrowisko zamiast leczyć ludzi, de facto ich truje. Wszystko za sprawą błędnie zaprojektowanej kanalizacji. Bohater podejmuje walkę o zamknięcie uzdrowiska i wybudowanie oczyszczalni, mając z początku poparcie oburzonych mieszkańców. Jednak, gdy do gry wkracza burmistrz, uświadamiając oburzonym, jakie będą “koszty” i konsekwencje protestu, Stockmmann staje się wrogiem numer jeden. Usunięty z pracy, skazuje siebie i najbliższych na społeczną infamię.
Kolejny raz Kętrzyn gościć będzie młodych artystów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie w dramacie „Wróg ludu”, który został napisany przez norweskiego dramatopisarza ponad 130 lat temu. Jego wymowa jest jednak nadal aktualna.
„Wrogiem ludu jest ten, kto myśli inaczej niż lud. Ale czy aby na pewno? O to właśnie chodzi, żeby każdy człowiek miał swoje zdanie – nie ważne, jakie ono by było.”
Marcin Wójcik
Zapraszamy na spektakl Teatru Jaracza „Wróg Ludu” 27 marca o godz.19.00 do sali kinowo- widowiskowej Kętrzyńskim Centrum Kultury. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasie kina „GWIAZDA”.

przekład: Anna Marciniakówna
reżyseria: Jacek Jabrzyk
scenografia i kostiumy: Bartholomäus Martin Kleppek
asystent reżysera: Dawid Dziarkowski

obsada:
Pani Stockmann/Morten Kill – Natalia Samojlik
Perter Stockmann – Dawid Dziarkowski
Billing – James Malcolm
Drukarz Aslaksen – Łukasz Dąbrowski
Hovstad – Mateusz Michnikowski

Doktor Tomas Stockmann- Cezary Łepek