Festiwal Filmów Rosyjskich

Kino „Gwiazda”

„ŁADUNEK 200”

reżyseria: Aleksiej Bałabanow

„Najbardziej kontrowersyjny rosyjski film roku 2007” – Peter Hames„The Times”

„To wstrząsająca w swym naturalizmie fotografia ziemi jałowej, rzeczywistości do cna zdegradowanej, tak pod względem moralnym, politycznym, jak i gospodarczym” – Lech Kurpiewski„Newsweek”

„Bałabanow pokazuje krach sowieckiego imperium szyderczo, szaleńczo i drastycznie. Od tej niepokojącejwizji trudno się szybko uwolnić. Antidotum na „Ładunek 200” może być tylko urywany, nerwowy śmiech.” – Jakub Socha „Stopklatka”

Jest rok 1984, totalitarne imperium dogorywa, u progustoi już pierestrojka. Ideologie powoli upadają, obwieszczony zostaje koniec historii. Samoloty wojskowe z trumnami (tytułowy ładunek 200) nie omijają nawet tak małych miast jak Leninsk, w którym mieszka młoda bohaterka filmu – córka partyjnego sekretarza, w której zakochuje się Milicjant Żurow. Po dyskotece dziewczyna przepada bez wieści. Tego samego wieczoru na peryferiach miasteczka zostaje popełnione okrutne morderstwo. Za winnego zostaje uznany gospodarz domu. Oba śledztwaprowadzone są przez kapitana milicji Żurowa… „Ładunek 200” jest historią opartą na prawdziwych wydarzeniach. To szokujący obraz opowiadający o sile systemu i jego wpływie na ludzi. Bałabanow, który swoje filmy zwykł nie tylko reżyserować, ale i pisać do nich scenariusze, jest gwarantem popularności obrazu. Jego obraz należy do tych, obok których nieda się przejść obojętnie, czego dowodem są liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach.