skrzynia

Ponad dwustu wykonawców z Warmii i Mazur, z innych regionów Polski, z Ukrainy i obwodu kaliningradzkiego, weźmie udział w dwudziestym siódmym Regionalnym Jarmarku Folklorystycznym „Z malowanej skrzyni” w Kętrzynie. Skarby „Malowanej Skrzyni” Odbędzie się on 12 maja br., w MOSiR przy ul. Kazimierza Wielkiego.
Pierwszy koncert, który rozpocznie się o godz. 13.00, będzie przeglądem ukraińskich zespołów artystycznych Warmii i Mazur. Wezmą w nim udział m.in. znani i lubiani wykonawcy tacy jak: Zespół pieśni i Tańca „Dumka” z Górowa Iławeckiego, „Lisowa pisnia” i „Harjaczi sercia” z Bartoszyc oraz debiutanci. Zaprezentuje się również zespół pieśni i tańca „Osławiany” z Mokrego w powiecie sanockim koncertujący po całym świecie oraz grupa wokalno-humorystyczna „Rodyna” z Niżyna w obwodzie czernihowskim w Ukrainie, a także ukraiński zespół wokalny „Horpyniuky” z Kaliningradu. … Koncert, który rozpocznie się o godz. 15.00, będzie poświęcony 55-leciu audycji ukraińskich w Radiu Olsztyn. Będzie on transmitowany na żywo na antenie rozgłośni regionalnej… Jarmark „Z malowanej skrzyni” wpisał się w kulturalny pejzaż Kętrzyna wiele lat temu.
Pierwszą imprezę zorganizowano w 1979 roku. Po przerwie spowodowanej stanem wojennym, jego kolejną edycję odnowiono na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Od tamtej pory jest on organizowany corocznie w maju dzięki stałemu wsparciu burmistrza Kętrzyna, Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego oraz MAiC i sponsorów prywatnych. Jarmark, któremu często towarzyszą wystawy haftu, malarstwa i fotografii, znacznie wzbogaca i urozmaica ofertę kulturalną miasta i regionu.
Zobacz więcej na stronach Gazety Olsztyńskiej: http://ketrzyn.wm.pl/152991,Skarby-Malowanej-Skrzyni.html#ixzz2SnOsPcRd