14 lipca 2018, AMFITEATR UL.M.KAJKI 2 KĘTRZYN

14 lipca w kętrzyńskim Amfiteatrze odbędzie się „III Mazurskie Święto Kaszy”. Celem imprezy jest propagowanie, kultywowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla. Święto zagości w Kętrzynie po raz pierwszy.

Warmia, Mazury i Powiśle to kraina nie tylko tysiąca jezior, ale i tysiąca tradycji, smaków i zapachów. Wielokulturowość, wielonarodowość oraz wielowyznaniowość regionu  stworzyły bogatą i różnorodną tradycję kulinarną. „Mazurskie Święto kaszy” to doskonały pomysł na bliższe zapoznanie się z tematyką kulinarną  oraz spędzenie wolnego czasu i podjęcie nowych wyzwań.

O godz. 11.00 imprezę rozpocznie i poprowadzi Wiesław Mergalski kucharz Karczmy nad Sandelą. Dobrze znany kętrzyńskiej publiczności z ubiegłorocznego Mazurskiego Święta Kaszy. Na publiczność czekać będą interesujące zadania, kulinarne wyzwania i możliwość przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody.

NAJLEPSZA POTRAWA Z KASZY

Już o godz. 11.30 lokalni restauratorzy zmierzą się w konkursie kulinarnym na „Najlepszą potrawę z kaszy” o puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W ubiegłym roku ten zaszczytny tytuł zdobyła Restauracja Feniks z Barcian. Czy w tym roku powtórzy swój sukces? Przekonajcie się sami!

WIELKI TURNIEJ KULINARNY 

„Mazurskie Święto Kaszy” to również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności kulinarnych w Wielkim Turnieju Kulinarnym o Złoty Fartuch Burmistrza Miasta Kętrzyn. Gotowanie odbędzie się pod czujnym okiem profesjonalnego kucharza z Karczmy nad Sandelą- Wiesława Mergalskiego.

GOTOWANIE NA WIELKIEJ PATELNI

W programie nie zabraknie także wspólnej kulinarnej zabawy, jaką będzie gotowanie na wielkiej patelni. Na oczach publiczności zostanie przygotowane i rozdane do degustacji potrawy z kaszą. Będzie można także spróbować tradycyjnego krupnika przygotowanego przez Harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej Hufca w Kętrzynie.

KIERMASZ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

„Mazurskie Święto Kaszy” to także Kiermasz Zdrowej Żywności. Swoje wyroby zaprezentują lokalni przetwórcy żywności. Będzie to okazja do zakupu i degustacji wysokiej jakości, regionalnych produktów.

GWIAZDY III MAZURSKIEGO ŚWIĘTA KASZY

III Mazurskie Święto Kaszy umilą Państwu występy Mazurskiej Kosaczewiny z akompaniamentem pracowni muzycznej Kętrzyńskiego Centrum Kultury, Zespoły z Łotwy: Młodzieżowy Zespół Tańca RAITA, Zespół Taneczny Seniorów RUUTOJ, Zespół folkowy IZWOŁTISZY.

„Mazurskie Święto Kaszy” organizowane jest przez Gminę Miejską Kętrzyn oraz Kętrzyńskie Centrum Kultury natomiast współorganizatorami są Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Lokalna Grupa Działania Barcja, Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski” oraz Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska Hufiec Kętrzyn. Wsparcia finansowego udzieliły firmy KOMEC Kętrzyn, Artykuły Biurowe LOGOS oraz Kętrzyńskie TBS. Patronat Medialny objęła gazeta Nasze Miasto Kętrzyn.pl.

Pod adresami www.kck.ketrzyn.plwww.it.ketrzyn.plwww.nmketrzyn.pl oraz www.miastoketrzyn.pl  można znaleźć szczegółowe informacje o „Mazurskim Święcie Kaszy”.

Program:

  • Konkurs kulinarny na „Najlepszą potrawę z kaszy” dla restauratorów z terenu Warmii, Mazur i Powiśla o puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
  • Gotowanie na scenie z kucharzem Karczmy nad Sandelą- Wiesławem Mergalskim
  • Gotowanie na wielkiej patelni i degustacja POTRAW Z KASZĄ
  • Kiermasz Zdrowej Żywności
  • Występy artystyczne: Mazurska Kosaczewina z akompaniamentem pracowni muzycznej Kętrzyńskiego Centrum Kultury, Zespoły z Łotwy: Młodzieżowy Zespół Tańca RAITA, Zespół Taneczny Seniorów RUUTOJ, Zespół folkowy IZWOŁTISZY.
Wstęp na imprezę jest bezpłatny.