„Wilcze Lotnisko” – muzeum plenerowe

lokalizacja: Gierłoż (przed WIlczym Szańcem)
kontakt: https://www.facebook.com/Wilczelotnisko

Od sezonu 2021 na wszystkich miłośników militariów i lotnictwa na Mazurach czeka wspaniała atrakcja. Wilcze Lotnisko zlokalizowano przy drodze 11-400 Kętrzyn – Gierłoż.  Jest to znakomite uzupełnienie dla wszystkich odwiedzających Wilczy Szaniec.

Na terenie Wilczego Lotniska mogą Państwo zobaczyć bardzo interesującą wystawę w ramach której zaprezentowane jest wiele wyjątkowych pamiątek po polskich dywizjonach w tym nr 1 Bitwy o Anglię, czyli Dywizjonie 303. w tym makieta samolot Hawker Hurricane z filmu Dywizjon 303.

Wystawa należy do największych w Polsce ekspozycji lotniczych poświęconych wszystkim formacjom lotniczym II WS.

Muzeum podzielone jest na dwa działy – dział lotnictwa aliantów oraz dział lotnictwa niemieckiego. W części alianckiej największy nacisk skierowany jest na eksponaty związane z Dywizjonem 303. Można zobaczyć mundury oraz kombinezony sił powietrznych. Wśród nich jedena z sylwetek lotnika ubrana w strój z epoki wraz z oryginalnym spadochronem zachowanym od 1940 roku!

Część ekspozycji o niemieckich pilotach z czasów II wojny światowej rozpoczyna się od szczegółowej mapy Polskiej z oznaczonymi miejscami bitew, które miały miejsce w latach 1939-1945, a następnie przechodzimy przez plakaty propagandowe III Rzeszy Niemieckiej. Na samym końcu możemy zobaczyć ekspozycję Luftwaffe w gablotach różnego rodzaju kombinezony lotników oraz mundury żołnierzy Państw Osi. Największą uwagę przyciąga japoński pilot KAMIKAZE, ze słynną słoneczną flagą opisaną japońskimi modłami oraz żołnierz z Afrika Korps. Zapraszamy w okresie letnim od maja do września.