Z roku na rok zauważamy rosnącą liczbę turystów. Jeszcze parę lat temu na korzyść Kętrzyna przemawiało głównie jego położenie między św. Lipką a Wilczym Szańcem czy Giżyckiem.

Natomiast dziś Kętrzyn stał się turystycznie atrakcyjnym miejscem. Turyści przede wszystkim chcą odwiedzić zamek i bazylikę, na liczbę turystów wpływa również szeroki wachlarz wydarzeń kulturalnych w Amfiteatrze – koncerty, spektakle, kino plenerowe czy kętrzyńskie wieczory kabaretowe.

Do września z pomocy PIT skorzystało prawie 3000 tysiące turystów, przy czym 2500 w same wakacje. Poza naszymi rodakami i sąsiadami zza granicy wschodniej i zachodniej PIT odwiedzali między innymi Anglicy, Amerykanie, Norwegowie, Hiszpanie, Holendrzy czy nawet Australijczycy. My, starając się urozmaicić turystom zwiedzanie miasta, stworzyliśmy quest Kryminalne zagadki Kętrzyna – ciekawy sposób na poznanie historii i zabytków miasta. Rowerzyści chętni korzystali z wydanej przez nas ulotki z trasami rowerowymi w Kętrzynie i okolicy, natomiast w sierpniu w samym centrum miasta powstał parking rowerowy.