Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z relacją z premierowego wystawienia widowiska.
Młodzież ’44 – pamiętamy!
My dorośli, najczęściej na dzisiejszą młodzież narzekamy. Zarzucamy jej bezideowość, konsumpcyjny styl życia, uleganie modom, roszczeniowe postawy. Pewnie trochę mamy rację, ale piątkowy wieczór w auli byłego Gimnazjum nr 2 w Kętrzynie dobitnie pokazał, jak bardzo możemy się w swych sądach mylić. Dzisiejsza młodzież, jeśli tylko trafi w swoim życiu na wierzących w nich dorosłych, potrafi pokazać, jak jest wspaniała. Potrafi udowodnić, że stać ją na ciężką pracę, ogromne zaangażowanie, poświęcenie swojego wolnego czasu, profesjonalne podejście do przyjętego zadania. Po prostu może być wielka.
Ktoś mógłby zapytać, skąd takie przekonanie? Myślę, że wszyscy ci, którzy byli na premierze spektaklu Młodzież ’44 – pamiętamy! są podobnego zdania. Dzięki współpracy pana Jarosława Olejnika, prowadzącego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wojciecha Kętrzyńskiego koło teatralne RAMPA oraz pana Piotra Frąckiewicza, instruktora Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Białej Strefy Tańca w Kętrzyńskim Centrum Kultury, powstało dzieło niezwykłe, jakiego do tej pory w Kętrzynie nie było. Spektakl, który połączył różne formy przekazu artystycznego: klasyczny teatr, nowoczesny taniec, dynamiczny breakdance, filmowe klipy, a nawet specjalnie wykonany na potrzeby przedstawienia mural. Całość okraszona została wspaniałą scenografią, grą świateł, niesamowitą choreografią i dźwiękiem, piosenkami, a przede wszystkim doskonałą grą aktorską. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, że sam scenariusz spektaklu został stworzony przez kętrzyńską młodzież.
Dwugodzinne widowisko przedstawia historię grupki warszawskich przyjaciół z czasów drugiej wojny światowej. Akcja spektaklu toczy się od pierwszego września 1939 roku do ostatnich dni powstania warszawskiego. Początkowo nieświadomi, przekonani o tym, że wojna ich nie dotyczy i toczy się gdzieś obok, bohaterowie przechodzą wewnętrzną przemianę. Chociaż prezentują różne postawy i charaktery, wspólnie stają do „walki” z okupantem. Uczestniczą w tajnych kompletach, organizują akcje małego sabotażu, pomagają Żydom zamkniętym w getcie, wstępują do podziemnej Armii Krajowej, biorą udział w powstaniu. Płacą przy tym najwyższą cenę, cenę własnego życia. Lecz stając w obliczu grożącej im śmierci, zachowują swoje człowieczeństwo. Zawsze pamiętają: o sobie nawzajem, o swoich ideałach, o przyszłym zwycięstwie.
No właśnie, zawsze pamiętają. I tak chyba można odczytać przesłanie tego spektaklu. Pamięć i tożsamość. Dopóki będziemy pamiętali o naszej historii, poczuciu nierozerwalnej wspólnoty z tymi, którzy byli przed nami i dzięki, którym jesteśmy wolni, nie zatracimy swojej tożsamości. Jakże pięknie wpisuje się to w obchodzoną przez nas w tym roku rocznicę stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Dziękuję wam droga młodzieży za ten spektakl. To żywy pomnik, jaki stworzyliście na 100lecie niepodległości. Jesteście wspaniali. Gratuluję panom Jarosławowi i Piotrowi wykonanej pracy, a wam życzę dalszych wspaniałych występów. Na koniec pozwolę sobie wymienić, tych którzy tak celnie udowodnili, że w kętrzyńska młodzież jest wielka:
Scenariusz: Weronika Żołędziowska, Julia Kędzia, Jarosław Olejnik
Reżyseria: Jarosław Olejnik, Piotr Frąckiewicz
Choreografia: Izabela i Piotr Frąckiewicz
Wystąpili: Weronika Żołędziowska, Kacper Jurczyk, Karol Sosnowski, Damian Suchecki, Zuzanna Wtulich, Sandra Stadnik, Julia Kędzia, Karolina Dymitrowicz, Łukasz Umiński, Maja Rusiecka, Marta Darecka, Piotr Dymitrowicz, Jakub Dziębowski, Maciej Piórkowski, Wiktoria Tonojan, Martyna Borzuchowska, Julia Pierzchanowska, Natalia Pucer, Marysia Lender, Kacper Myślowiec, Tomasz Borowik, Marysia Jakowicz, Oskar Świder, Patryk Masłowski, Izabela Frąckiewicz, Wiktoria Sławecka, Michał Borzuchowski, Paula Pachnik, Daria Jakubowicz.
Artykuł i zdjęcia: Jarosław Olejnik