Lotnisko Wilamowo

Początki lotniska sięgają 1935 roku, kiedy to powstało lotnisko sportowe. Jednak prawdziwa rozbudowa nastąpiła wraz z budową Wilczego Szańca. Wtedy to właśnie lotnisko Wilamowo zyskało status lotniska wojskowego służącego do obsługi pasażersko-towarowej kwatery Hitlera oraz stanowiącego zewnętrzny system ochrony Wilczego Szańca.

Z lotniska korzystał sam Hitler oraz jego niedoszły zabójca, pułkownik Claus von Stauffenberg, który po nieudanym zamachu odleciał z Wilamowa do Berlina.

6 października 1954 roku z Lotniska Wilamowo wystartował samolot z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, który jako więzień stanu został przewieziony z miejsca dotychczasowego zesłania Stoczka Klasztornego do Prudnika.

samolotOd 1998 roku lotnisko jest własnością prywatną, użytkowaną przez Aeroklub Krainy Jezior. Obecnie lotnisko służy do obsługi małych samolotów sportowych i turystycznych. Aeroklub oferuje szkolenia dla skoczków spadochronowych, pilotów szybowcowych, motolotniarzy i pilotów samolotowych. Organizowany na lotnisku Festyn Lotniczy zyskał ogromną popularność zarówno w kraju jak i za granicą. Co roku na przełomie lipca i sierpnia dziesiątki tysięcy turystów przyjeżdża na lotnisko aby być świadkiem wspaniałego widowiska.

Lotnisko Wilamowo

Lokalizacja:

Wilamowo, Wajsznory
11-400, Kętrzyn

www:

www.lotniskoketrzyn.pl