Stado ogierów

Kętrzyńskie Stado Ogierów, w skład którego wchodzi kompleks budynków stadniny koni zostało zbudowane w roku 1877. Jest jedną z najdłuższych stajni w Europie, mierzy 200 m długości i ma 162 boksy dla koni. Położona jest w centralnej części miasta w sąsiedztwie jeziorka miejskiego i kompleksu sportowego „ Kętrzynianka”. Do 1945r. w stadzie zajmowano się hodowlą koni rasy wschodnio-pruskiej i trakeńskiej. Obecnie znajdują się konie rasy zimnokrwistej oraz konie ras szlachetnych.

W Stadninie działa Klub Stado Kętrzyn, który oferuje miłośnikom koni jazdę w siodle, przejażdżki powozami ze zwiedzaniem zabytków w okolicznych miejscowościach, naukę jazdy konnej, zwiedzanie stajni łącznie z powozownią, kuligi i organizację ognisk z pieczeniem dzika, z atrakcji mogą skorzystać także dzieci. Na terenie Stada znajduje się galeria stała, gdzie prezentowane są różne ekspozycje.

Każdego roku w stadzie organizowane są pokazy i zawody konne z udziałem czołówki krajowych jeźdźców, znane w kraju i za granicą. Podczas pokazów konnych najwięcej emocji budzi tzw. poręcz, polegająca na złączeniu w rzędzie kilkunastu ogierów zimnokrwistych. Rekord stada, który jest jednocześnie rekordem świata, wynosi 22 ogiery.

Stado ogierów

Imprezy cykliczne:

Czempionat koni zimnokrwistych z wystawą i pokazami – lipiec