UWAGA!

W ZWIĄZKU Z MODERNIZACJĄ ZAMKU OBIEKT JEST NIECZYNNY DLA ZWIEDZAJĄCYCH. MUZEUM ZOSTAŁO TYMCZASOWO PRZENIESIONE DO BUDYNKU PRZY ULICY CHOPINA 1 (VIS A VIS ZAMKU).

Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki został wzniesiony w drugiej połowie XIV w. Budowla gotycka znajdująca się na wzgórzu nad rzeką Guber pierwotnie była siedzibą prokuratora. Otoczona została murem z trzema basztami i bramą wjazdową od strony miasta, których fragmenty zachowały się do dziś. Historia nie obeszła się z zamkiem  łaskawie. Był on wielokrotnie przebudowywany. W 1945 r. został spalony i odbudowany dopiero w latach 1962-1967 na wzór pierwotnego, gotyckiego kształtu.

Obecnie w zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Muzeum posiada liczne zbiory z okresu od XV do XIX w. pochodzące z okolicznych kościołów i pałaców, które tworzą ekspozycje stałe. Zobaczyć można m.in. jedyną w Europie dziecięcą chorągiew pogrzebową oraz zbiór rzeźb gotyckich. Natomiast w Galerii Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” można obejrzeć i nabyć wyroby regionalne rękodzieła artystycznego. Prowadzone są również liczne warsztaty mające na celu szerzenie kultury mazurskiej. Na dziedzińcu zamku w okresie letnim odbywają się koncerty i jarmarki, główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark świętego Jakuba. Obiekt znajduje się  na Szlaku Zamków Gotyckich.

Zamek krzyżacki

W obiekcie:

Muzeum im.W.Kętrzyńskiego
godziny otwarcia:
w sezonie turystycznym 01.06-30.09
poniedziałek- muzeum nieczynne (dzień wewnętrzny)
wtorek- niedziela 9.00-18.00
poza sezonem 01.10-31.05
poniedziałek- muzeum nieczynne (dzień wewnętrzny)
wtorek- niedziela 9.00-17.00
www.muzeum.ketrzyn.pl

Cennik:
Bilet normalny – 8,00 zł
Bilet ulgowy – 5,00 zł
Grupy powyżej 20 osób – 5,00 zł

Miejska Biblioteka Publiczna
godziny otwarcia:
www.biblioteka.ketrzyn.pl

Imprezy cykliczne:

Jarmark Średniowieczny na św. Jakuba – lipiec