Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki został wzniesiony w drugiej połowie XIV w. Budowla gotycka znajdująca się na wzgórzu nad rzeką Guber pierwotnie była siedzibą prokuratora. Otoczona została murem z trzema basztami i bramą wjazdową od strony miasta, których fragmenty zachowały się do dziś. Historia nie obeszła się z zamkiem łaskawie, Był on wielokrotnie przebudowywany. W 1945 r. został spalony i odbudowany dopiero w latach 1962-1967 na wzór pierwotnego, gotyckiego kształtu.

Obecnie w zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Galeria Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Muzeum posiada liczne zbiory z okresu od XV do XIX w. pochodzące z okolicznych kościołów i pałaców, które tworzą ekspozycje stałe. Zobaczyć można m.in. jedyną w Europie dziecięcą chorągiew pogrzebową oraz zbiór rzeźb gotyckich. Natomiast w Galerii „Konika Mazurskiego” można obejrzeć i nabyć wyroby regionalne rękodzieła artystycznego. Prowadzone są liczne warsztaty mające na celu szerzenie kultury mazurskiej. Na dziedzińcu zamku w okresie letnim odbywają się koncerty i jarmarki, główną atrakcją jest coroczny Średniowieczny Jarmark Świętego Jakuba. Obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Gotyckich. Zamek przeszedł remont i jest dziś jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli w kraju.

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 11.00-17.00

Makieta multimedialna:
prezentacja multimedialna o historii miasta – dostępna tylko po uprzedniej rezerwacji telefonicznej pod nr tel 89 752 32 82

UWAGA

Wstęp do muzeum grup zorganizowanych tylko z przewodnikiem Muzeum im.W. Kętrzyńskiego. Rezerwacja zwiedzania grup zorganizowanych pod nr tel. 89 752 32 82.

Oddział muzealny „Baszta”

 

Oddział muzealny „Baszta” – ekspozycja „W średniowiecznej kuchni”

Na wystawie znajdującej się w średniowiecznej baszcie obronnej znajdują się rekonstruowane na podstawie źródeł pisanych i ikonograficznych wnętrza kuchni z okresu średniowiecza. Zwiedzający mogą poznać różne typy palenisk i sprzętów kuchennych, naczyń ceramicznych, drewnianych i cynowych, które wykorzystywane były do przygotowania pożywienia i w czasie spożywania posiłków. Drewniane meble, naczynia ceramiczne i cynowe oraz żelazne sprzęty kuchenne zrekonstruowane zostały na podstawie znalezisk archeologicznych. Ekspozycję uzupełniają oryginalne drewniane naczynia i sprzęty użytkowane jeszcze kilkadziesiąt lat temu w wiejskich gospodarstwach. Ich wygląd i sposób wykonania nie zmienił się od kilkuset lat. Dopełnieniem wystawy są plansze z tekstami oraz wielkoformatowe fotografie ze scenami z średniowiecznej kuchni autorstwa Moniki Ekiert-Jezusek.

Baszta usytuowana w północno-wschodnim narożniku miejskich murów obronnych stanowiła element systemu obronnego miasta. Wybudowana została w drugiej połowie XIV w., prawdopodobnie przed 1374 r. Na dwóch kondygnacjach baszty znajdowały się otwory strzelnicze. Przypuszczalnie na piętrze umieszczono wejście zapewniające komunikację z gankami na murze obronnym północnym i wschodnim. W latach 1667-1670 do baszty drewnianym rurociągiem doprowadzono wodę z Górnego Stawu. Można przypuszczać, że w baszcie znajdowała się wtedy studnia wodociągowa (rząp), z której czerpano wodę lub za pomocą pompy tłoczono do wodociągu na terenie miasta. W XVIII w. w pobliżu baszty usytuowany był Plac Parad do ćwiczeń oddziałów wojskowych stacjonujących w mieście a przy murze obronnym Królewski Skład Solny.

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 10.00-17.00

Oddział muzealny „Baszta” – ekspozycja „W średniowiecznej kuchni”

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
godziny otwarcia:
poniedziałek- muzeum nieczynne (dzień wewnętrzny)
wtorek- niedziela 10.00-16.00
ostatnie wejście na ekspozycję:
30 minut przed zamknięciem muzeum

Zwiedzanie z przewodnikiem 70 PLN

Oddział muzealny „Baszta”
godziny otwarcia:
poniedziałek- muzeum nieczynne (dzień wewnętrzny)
wtorek- niedziela 10.00-17.00