ORSZAK TRZECH KRÓLI

to: przywracanie tradycji
to: największe Jasełka na świecie
to: działania edukacyjne i kulturalne
to: oddolne inicjatywy lokalne
to: efekt działania zwykłych ludzi
to: „Kolos, który co roku budzi się 6 stycznia”

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.
6 stycznia 2018 r. w Święto Trzech Króli już po raz 11 w Polsce , a po raz 6 w Kętrzynie, Orszak Trzech Króli wyruszy do Stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka. W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicą.
Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.
Serdecznie zapraszamy 6 stycznia 2019 r. o godz. 12.15 na Plac Armii Krajowej w Kętrzynie skąd rozpocznie się tegoroczny Orszak Trzech Króli.