Kętrzyńskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego zapraszają do Teatru Stolikowego SERENADA POD BRAMĄ, które odbędzie się 16 kwietnia br. o godz. 18.00 w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina Gwiazda od 9 kwietnia w godz. 18.00-21.00.

SERENADA POD BRAMĄ
Scenariusz –Wiesława Szymańska
”Wychowani na ulicy, w cieniu latarni, wśród muzycznej rynsztokracji spod znaku klucza francuskiego i wytrycha basowego, zakochani w piosence – Czarna Mańka, Ruda Felka, Felek Zdankiewicz, Złodziej, Zdradzona Hanka, Policjant z krawężnika czy Pucybut marzący o milionach i Inni… To obraz zaniedbanego podwórka, folkloru warszawskiego Powiśla, Pragi, Czrniakowa, słowem obrzeży eleganckiej stolicy między- i powojnia.” Tak celnie całe to towarzystwo szemrane określił bard miejskiego folkloru Stanisław Bielanek, niezrównany następca Stanisława Grzesiuka, który jak mało kto potrafił uwiecznić w swych podwórkowych balladach wzloty i upadki tzw. marginesu społecznego – ich wielkie miłości, wielkie zbrodnie w afekcie, komiczne spotkania i romantyczne spacery.
Opisania tego niezwykłego wielkomiejskiego folkloru podjęli się m. innymi: Julian Tuwim, Marian Hemar, Ludwik Starski, Stefan Wiechecki ”Wiech”, Stanisław Grzesiuk, Jerzy Jurandot, jak też anonimowi twórcy.
Wiesława Szymańska z dialogów, skeczów, monologów i piosenek z tamtych lat ułożyła opowieść o miłości w środowisku , które jak żadne inne umiało żyć i kochać ekstremalnie.
Czytają i śpiewają: Wiesława Szymańska i Marian Czarkowski