Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Janusza Bieńkowskiego „Barwne powroty”, który odbędzie się 21 czerwca br., o godz. 17:00, w MBP Loża. Podczas wernisażu odbędzie się również koncert zespołu „Czarny ortalion”, który zagra znane covery jak również autorskie kompozycje.

Janusz Bieńkowski – absolwent wychowania plastycznego WSP w Krakowie (1992) i Podyplomowych Studiów Edukacji Artystycznej „Sztuka” na UW-M w Olsztynie (2002). Przez wiele lat był nauczycielem plastyki i muzyki oraz dyrektorem Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Sątocznie.
Animator kultury – instruktor nauki gry na gitarze. Prowadził wiele dziecięcych i młodzieżowych zespołów wokalno–instrumentalnych. Od 1 września 2016r. – emeryt. Udziela się muzycznie w MGOK-u w Sępopolu i GOK- u w Barcianach. Realizuje wraz z kolegą autorski projekt gitarowy związany z bluesem pod nazwą „Czarny ortalion”.
Uprawia malarstwo olejne i temperowe, a jego ulubione tematy to pejzaż i martwe natury. Uczestniczy w wystawach, często gra muzykę gitarową na wernisażach innych artystów. Jest miłośnikiem i instruktorem turystyki górskiej pieszej.
Został uhonorowany nagrodą Kuratora Oświaty w Olsztynie (1990), nagrodą Wojewody Olsztyńskiego za działalność kulturalną w lokalnym środowisku (1997), nagrodą Salonu Muzycznego „Elka” (1997) oraz dwukrotnie nagrodą Burmistrza Korsz.
Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Czarny ortalion

Czarny ortalion to zespół działający już drugi rok przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sępopolu. W chwili obecnej stanowi go dwóch miłośników bluesa: Bogusław Bartoszewicz, który śpiewa i gra na gitarze rytmicznej oraz Janusz Bieńkowski – gitarzysta, aranżer i autor tekstów. W związku z trudnością pozyskania basisty i perkusisty ich partie oraz inne instrumenty nagrywane są na rejestratorze, natomiast gitary i wokale wykonywane są na żywo. Zespół gra swoje autorskie utwory wokalne i instrumentalne utrzymane w stylistyce bluesowej oraz utwory innych wykonawców we własnych aranżacjach. Zespół „Czarny ortalion” udziela się w różnych projektach w lokalnym środowisku.

W programie koncertu znajdą się następujące utwory:

1. „Wczoraj wieczorem” z repertuaru Wolnej Grupy Bukowina
2. „Kiedy byłem małym chłopcem” – grupy Breakout
3. „Samba 1” – kompozycja własna
4. „Piosenka starego bluesmana” – kompozycja własna
5. „Moon Flower” – z repertuaru C. Santany
6. „Listopad i listonosz” – piosenka autorska do wiersza Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
7. „Czarny ortalion” – kompozycja własna
8. „Czy zgadniesz kogo dziś widziałem” – z repertuaru Tadeusz Nalepy